Sezonowe odżywianie brzmi jak utarty slogan lub sposób na nową dietę. Co jakiś czas wraca temat tego zwracania uwagi na produkty, które występują w danym sezonie i cały rok nie spożywać w kółko tego samego. Czy to ma sens?
Gdy przygotowuję jadłospisy dla moich Pacjentów również zwracam uwagę, że owszem można je stosować przez pewien czas bez większych zmian, ale jednak mamy różnicę w występujących warzywach i owocach w sierpniu i styczniu, co automatycznie nie tylko przekłada się na koszty diety, ale też wartość odżywczą. Jakby nie było żyjemy w czasach, w których bez większych problemów zakupimy truskawki i winogrona w styczniu.
Co to znaczy jeść sezonowo?
Podstawą diety człowieka powinny być warzywa i owoce, a te właśnie występują sezonowo, czyli pojawiają się w określonych miesiącach roku. Wtedy właśnie mają optymalne warunki do wzrostu i dojrzewania. Sezonowość tyczy się warzyw, owoców i ziół, czyli produktów stosunkowo łatwo psujących się, o krótkim terminie przydatności do spożycia.
Odżywianie sezonowe polega na zmienności spożywanych warzyw i owoców w zależności do tego jakie akurat w danym okresie występują. Niesie to szereg korzyści!
Czy warto jeść sezonowo?
Mogłabym napisać tak i zakończyć na tym dyskusję, ale przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej.
Poznaj 6 zalet sezonowego odżywiania.
- Skorzystasz w warzyw i owoców, gdy mają najwyższą wartość odżywczą
Gdy owoce i warzywa są uprawiane, zbierane w optymalnych warunkach możemy liczyć na to, że dostarczą nam zdecydowanie więcej wartości odżywczych niż te, które wychodowano w sztucznych warunkach. - Ten smak, zapach i aromat!
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego w opisach restauracji szefowie kuchni zwykle chwalą się korzystaniem z lokalnych, sezonowych produktów? Takie produkty lepiej smakują i przedstawiają nam pełen zakres swoich aromatów. Na pewno znasz różnicę między zapachem truskawki zakupionej przypadkowo zimą i truskawki zakupionej w czerwcu. - Ulga dla Twojego portfela
Nie ma co ukrywać cena często ma znaczenie. A są takie warzywa i owoce, które w okresie roku potrafią zmieniać cenę nawet o 600%! W sezonie konkretne owoce i warzywa powinny być najtańsze w roku. Sezon to również doskonały czas do robienia przetworów i mrożonek na zimę, bo nie tylko korzystamy z niskiej ceny, ale również lepszego smaku, zapachu i wartości odżywczych produktów. - Gwarantujesz sobie zmienność w jadłospisie i łatwiej będzie Ci uniknąć niedoborów
Jak na pewno wiesz urozmaicenie w codziennym jadłospisie odgrywa ogromną rolę w profilaktyce niedoborów. Jednym słowem im bardziej żonglujemy składnikami tym mniejsza szansa, że czegoś będzie Ci brakować. Niemniej jednak korzystanie z sezonowych produktów pomaga w odpowiednim bilansowaniu diety i wprowadzaniu zmienności produktów. - Żywność sezonowa jest produktowana bez użycia tak dużej ilości środków wspomagających jak ta poza sezonem.
Ma to szczególne znaczenie dla osób wrażliwych, alergików, którzy bardzo często reagują nie na same konkretne warzywa czy owoce, ale właśnie na to czym były pryskane. Gdy spożywamy produkty, które wyrosły w swoim, naturalnym rytmie, dojrzewały w optymalnych warunkach, zdecydowanie działa to na naszą korzyść. - Dbasz o środowisko
Dbanie o środowisko coraz częściej jest widoczne w nawykach żywieniowych Polaków. Chętniej wybieramy produkty nieopakowane w plastik lub pakowane w szkło. Coraz częściej zwraca się uwagę na tzw. ślad węglowy produktu (całkowita suma emisji gazów cieplarniarnych wywołanych bezpośrednio przez dany produkt). Można go znacznie zmniejszyć sięgając po produkty lokalne, sezonowe.
Czy odżywianie sezonowe ma wady?
To zależy jak na to spojrzysz. Są takie okresy jak zima, gdy mamy oganiczony wybór sezonowych warzyw i owoców. To nie znaczy, że w zimie nie ma co jeść! Mamy spory wybór warzyw i owców, które przetrwają zimę, ale też wszelkich kiszonek, mrożonek i przetworów. Jednak rodzi to pewne trudności. W zimie najczęściej sięgamy po produkty importowane zza granicy, produkty egzotyczne i nowalijki, gdy tylko pojawią się na straganach.
Podsumowanie – czy warto jeść sezonowo?
Warto, zdecydowanie! Zachęcam Cię do korzystania z sezonowych darów natury i sięgania po produkty, które mimo tego, że z powodzeniem rosną w naszym kraju niezbyt często trafiają na Twój stół. Dla mnie takim produktem jest biała rzodkiew i w tym sezonie zamierzam to zdecydowanie zmienić.
Zwracasz uwagę na sezonowość produktów? PREZENT -> pobierz listę sezonowych warzyw i owoców na czerwiec